Регламент Євро-2020: важливі правила турніру, які потрібно знати
Чемпіонат Європи з футболу пройде з 11 червня до 11 липня. Турнір пройде на 11 стадіонах 11 міст 11 національних асоціацій УЄФА. НВ знайомить читачів із основними правилами з регламенту змагань.
Як буде проходити Євро-2020
У фінальній стадії Євро-2020 візьмуть участь 24 збірних, розбитих на шість груп по чотири команди в кожній:
Група А — Туреччина, Італія, Уельс, Швейцарія
Група В — Данія, Фінляндія, Бельгія, Росія
Група С — Нідерланди, Україна, Австрія, Північна Македонія
Група D — Англія, Хорватія, Шотландія, Чехія
Група Е — Іспанія, Швеція, Польща, Словаччина
Група F — Угорщина, Португалія, Франція, Німеччина
За підсумками групового етапу 16 кращих збірних виходять до 1/8 фіналу і далі виявляють переможця на стадії плей-офф.
Як визначаються учасники плей-офф
На груповому етапі кожна збірна проводить один із одним по одному матчу. За перемогу дається 3 очка, за нічию — 1, за поразку — 0.
У плей-офф виходять по дві кращі команди з кожної групи, а також чотири найкращі збірних, які посіли третє місце в своїх групах.
Якщо дві або більше збірних наберуть однакову кількість очок, то далі при розподілі місць враховуються такі показники:
кількість набраних очок у матчах між ними;
різниця забитих і пропущених м’ячів;
кількість забитих голів у матчах між ними;
різниця забитих і пропущених м’ячів за підсумками всіх матчів в групі;
кількість забитих голів за підсумками всіх матчів в групі;
кількість перемог за підсумками всіх матчів в групі;
найменшf кількість дисциплінарних очок (жовта картка — 1 очко, червона картка — 3 очка, вилучення за дві жовті картки — 3 очка);
місце в рейтингу за підсумками відбіркового турніру.
Якщо в останньому турі групового етапу зустрічаються дві команди з однаковою кількістю очок і з однаковою кількістю забитих і пропущених голів і матч завершується внічию, то пробивається серія пенальті (цей критерій не використовується, якщо більше двох команд набрали однакову кількість очок).
Чотири найкращі команди з тих, хто зайняв треті місця в своїх групах, визначаються за наступними критеріями:
кількість очок;
різниця забитих і пропущених м’ячів;
кількість забитих голів;
кількість перемог;
найменшf кількість дисциплінарних очок (жовта картка — 1 очко, червона картка — 3 очка, вилучення за дві жовті картки — 3 очка);
місце в рейтингу за підсумками відбіркового турніру.
Як визначається переможець у матчах плей-офф
Якщо основний час в матчі плей-офф (1/8 фіналу, ¼ фіналу, ½ фіналу, фінал) завершується внічию, то призначаються два додаткові тайми по 15 хвилин кожен. Якщо і в додатковий час переможця не вдалося виявити, то проводиться серія пенальті.
Склади і заміни
Кожна збірна може заявити на турнір по 26 футболістів. До першого матчу допускається необмежена кількість замін у випадку важких травм або захворювань футболістів (в тому числі зараження коронавірусом і випадки контактів із хворими).
Воротарів можна міняти перед кожним матчем у разі фізичної неможливості їх виходу на поле, навіть якщо в розпорядженні команди залишаються один або два воротаря з заявки.
Заміненого гравця не можна повернути в заявку.
При цьому в заявку на кожен матч турніру входить максимум 23 футболіста, включаючи трьох воротарів.
У фінальному турнірі Євро-2020 кожна команда може робити до п’яти замін в ході одного матчу.
Перегравання і догравання
Якщо з якихось причин матч неможливо почати або закінчити, його, як правило, переграють або дограють наступного дня. По можливості - на тому ж стадіоні. Матч поновлюється з тієї хвилини, на якій перервався, з тим же рахунком і з м’ячем в тому ж місці. Команди можуть робити заміни на перенесений або відновлений матч, але є винятки:
дискваліфікований, вилучений або замінений в першому матчі гравець не може вийти на поле;
в разі вилучення в першому матчі команда розпочинає другий матч у такому ж чисельному складі (якщо в складі кожної з команд менше семи гравців, матч не дограється, а скасовується);
у команди залишається стільки ж замін, скільки було на момент зупинки першого матчу;
жовті картки з першого матчу залишаються в силі.
Цікаві правила
Команди повинні бути на стадіоні мінімум за 75 хвилин до гри. До цього ж терміну вони повинні передати суддям свої заявки на матч. У роздягальнях висить розклад передматчевих заходів, де до хвилини прописані розминка та вихід на поле. Максимальна довжина державного гімну — 90 секунд.
Правила після матчу
Після фінального свистка один гравець з кожної команди і головні тренери повинні дати біля кромки поля коротке інтерв'ю (суперфлеш) хостмовнику або місцевому мовнику, який володіє правами на телетрансляцію турніру.
У регламенті йдеться, що тренер і «щонайменше чотири гравці, які зробили вирішальний вплив на результат» з кожної команди, включаючи офіційно визнаного кращого гравця матчу, протягом 15 хвилин після фінального свистка повинні бути доступні для всіх правовласників (телебачення і радіо). Ці інтерв'ю називаються «флеш».
Головні тренери і кращий гравець матчу також повинні бути присутніми на прес-конференції, яка починається протягом 20 хвилин після фінального свистка. По дорозі з роздягальні в автобус гравці повинні пройти через мікст-зону (змішану зону), де за огорожами їх чекають журналісти, щоб взяти інтерв'ю. Після цього команди можуть їхати зі стадіону.
УСІ НОВИНИ ПРО ЄВРО 2020 ЧИТАЙТЕ У СПЕЦТЕМІ НВ
Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.