Ігри випадку. Чому Олімпіада 2020 не буде схожа на жодну іншу в історії спорту
Олімпіада в Токіо, куди приїдуть понад 15 тис. атлетів з усього світу (зокрема 4 тис. паралімпійців) — не лише найбільша спортивна подія від початку пандемії коронавірусу, але й неймовірний виклик для її організаторів.
Літні Олімпійські ігри офіційно розпочнуться 23 липня 2021 року, а завершаться 8 серпня. Церемонія відкриття запланована на 23 липня і розпочнеться о 14:00 за київським часом (20:00 у Токіо).
НВ розповідає про те, чому Олімпіада 2020 не схожа на жодні інші Ігри в історії спорту, а також знайомить з головними майданчиками змагань.
Картонні ліжка і росіяни без прапора: все про Олімпіаду в Токіо
Чому Ігри в Токіо особливі
Перші Ігри в непарний рік
Змагання в Токіо — XXXII літні Олімпійські ігри, які мали пройти в столиці Японії в 2020 році. Однак через пандемію коронавірусу Ігри було вирішено перенести на рік, про що Міжнародний олімпійський комітет оголосив наприкінці березня 2020 року.
Отже, Олімпіада в Токіо стане першою в історії, яку проведуть в непарний рік. При цьому весь брендинг 2020 року було вирішено зберегти: бренд Tokyo 2020 фігурує на сувенірах, одязі, логотипах, ТВ-графіці і навіть на олімпійських медалях нинішніх Ігор.
Перша Олімпіада, яку відклали, але не скасували
Відтоді, як у 1896 році була відроджена традиція Олімпійських ігор, ці змагання скасовували п’ять разів. Через Першу та Другу світові війни довелося скасувати літні Ігри в 1916, 1940 і 1944 роках, а також зимові Олімпіади в 1940 і 1944 роках.
Також було два випадки, коли Міжнародний олімпійський комітет переносив змагання в іншу країну, але жодного разу не йшлося про зміну дати.

Ігри 1940 року, які повинні були відбутися в Токіо, ще в 1938-му році було вирішено перенести в Гельсінкі (через Японсько-китайську війну). Однак згодом їх і зовсім скасували — у зв’язку з початком Другої світової, а потім і Радянсько-фінської війни.
А в 1976 році зимова Олімпіада пройшла в Інсбруку (Австрія) замість Денвера (США). Через фінансову кризу мешканці Денвера проголосували проти проведення Ігор (на референдумі в 1972 році), і місто офіційно відмовилося від проведення змагань — вперше в історії. Зрештою Ігри пройшли вчасно, але вже в австрійському Інсбруку, який також проводив зимову Олімпіаду 1964 року.
Таким чином, перенесена на рік Олімпіада в Токіо стане єдиним випадком в історії відродженого олімпійського руху, коли змагання були відкладені на пізніший термін, але не скасовані повністю.
Перші Олімпійські ігри без глядачів
За лічені тижні до відкриття Олімпіади, 8 липня, влада Японії оголосила, що змагання в Токіо пройдуть без глядачів — вперше в історії. Ні іноземні, ні японські вболівальники не зможуть відвідати олімпійські об'єкти в столиці Японії в період змагань. Більш того, з 12 липня до 22 серпня в Токіо буде діяти надзвичайний стан і спеціальні заходи карантину — щоб уникнути зростання захворюваності і можливого поширення індійського штаму коронавірусу (Дельта).


Що ж стосується олімпійських змагань, які відбудуться в інших регіонах Японії (зокрема гонки з шосейного велоспорту, частина футбольних матчів, чоловічий і жіночий марафони, змагання зі спортивної ходьби, бейсболу та софтболу), то рішення про допуск глядачів будуть приймати влади місцевих префектур.
Такий сценарій значно жорсткіше варіанту, озвученого в березні 2021 року. Тоді передбачалося, що на трибуни все ж допустять обмежену кількість глядачів, хоча і тільки з Японії. Іноземні вболівальники приїхати на Олімпіаду не зможуть. Це правило стосується також сімей спортсменів, які сподівалися підтримати їх у Токіо — як і будь-яким іншим іноземцям, в'їзд в Японію їм поки що заборонений.
Особливі «карантинні» умови для спортсменів і делегацій
Рішення все ж провести Ігри в Токіо, незважаючи на ризики поширення коронавірусу і його нових штамів, роблять цю Олімпіаду абсолютно особливою через низку введених обмежень:
- замість 600 тис. первісно очікуваних іноземних гостей на Ігри не приїде ніхто із зарубіжних глядачів, а більшість подій не зможуть побачити наживо навіть японські вболівальники;
- хоча до спортсменів не висували вимог обов’язкової вакцинації від COVID-19, до 80% учасників Ігор, за даними МОК, приїдуть у Токіо вже вакцинованими;
- незважаючи на попередній факт, всі спортсмени зобов’язані приїхати з негативним тестом, пройти триденний карантин і згодом тестуватися щодня протягом змагань;
- атлетів, навіть вакцинованих, зобов’яжуть носити захисні маски і дотримуватися соціальної дистанції;
- учасникам Ігор буде заборонено користуватися громадським транспортом або відвідувати будь-які громадські місця, крім офіційно схваленої програми Олімпіади;
- через пандемію коронавірусу навіть церемонія відкриття пройде без глядачів: на трибуни допустять тільки представників Міжнародного олімпійського комітету (МОК), дипломатів і спонсорів Ігор, та й їх кількість буде максимально обмежена;
- через необхідність дотримуватися соціальної дистанції прохід олімпійських збірних по стадіону займе більше часу, тому церемонію відкриття Ігор продовжили на 30 хвилин (вона триватиме понад 3,5 години).
Головні локації Токіо 2020
Токіо вже приймав Олімпіаду: літні Ігри, що пройшли тут у 1964 році, стали першим випадком, коли змагання провели в азіатській країні. Багато майданчиків тих змагань використовують і зараз: більше половини із 43 олімпійських об'єктів, задіяних у нинішній Олімпіаді, були побудовані в Японії ще до того, як Токіо завоював право провести Ігри 2020.
Всі об'єкти і локації згруповані по декількох зонах у Токіо, а частина з них знаходяться за межами столиці, в інших регіонах Японії. Ось факти про найголовніші з них.
У токійській Зоні Спадщини, де розташовані храм Мейдзі і парк YOёгі, знаходяться три об'єкти:
Національний олімпійський стадіон, де пройдуть церемонії відкриття і закриття, змагання з легкої атлетики, регбі-7 і частина футбольних матчів. Арену на 68 тис. глядачів побудували в 2019 році на місці головного стадіону Олімпіади-1964.



Токійський палац спорту, який вміщує 7 тис. осіб, прийме змагання з настільного тенісу.

Національний стадіон YOёгі — змагання з гандболу.
У зоні Імператорського палацу Токіо розташовані:
Ніппон Будокан — крита арена в центрі Токіо, побудована перед Іграми 1964 року як локація для змагань із дзюдо. Її назва перекладається, як «зал бойового мистецтва». Цього року вона прийме змагання атлетів з карате і дзюдо.

Сади Імператорського палацу Японії, де відбудуться велогонки (шосейний велосипед)
Токійський міжнародний форум — найбільший в Японії конгрес-центр, одна з найпомітніших споруд у Токіо, частину якої на час Олімпіади «перекваліфікують» на арену для важкої атлетики.

В районі Суміда знаходиться крита спортивна арена Рьогоку Кокугікан, відкрита в 1985 році. Тут пройдуть змагання з боксу, хоча основне призначення цього майданчика — проведення змагань з боротьби сумо.
Цілий ряд олімпійських локацій розташовані в районі Токійської затоки і на штучному острові Одайба, який з центром Токіо з'єднує Райдужний міст. Серед них:
Аріаке Арена — одна з локацій, спеціально побудованих до Ігор 2020 року. На Аріаке-арені, що вміщає 12 тис. глядачів, пройдуть змагання з волейболу.

Міський спортивний парк Аріаке, спроєктований спеціально до Ігор, стане місцем проведення змагань зі скейтборду і велоспорту в дисципліні BMX.
Розташований тут Олімпійський BMX центр прийме змагання з велоспорту (BMX), а Олімпійський велодром — дисципліну трековий велосипед.

Центр гімнастики Аріаке — ще одна нова спортивна споруда, повністю побудована до Олімпіади 2020. Воно має один з найбільших дерев’яних дахів у світі. У гімнастичному центрі, що вміщає 12 тис. глядачів, пройдуть змагання зі спортивної гімнастики, художньої гімнастики і стрибків на батуті. Після завершення Ігор об'єкт буде працювати ще як мінімум 10 років (до 2030 року) як конференц-центр.
Тенісний парк Аріаке, відкритий ще в 1983 році, прийме змагання з тенісу.
Морський парк Одайба з його пляжем і дощаною набережною — одне з найпопулярніших у Токіо місць у теплу пору року. Тут пройдуть змагання з тріатлону та плавання на відкритій воді.


Парк Сіокадзе також розташований на березі Токійської затоки на острові Одайба і був відкритий у 1974 році. На його території відбудеться олімпійський турнір з пляжного волейболу.
Міський спортивний парк Аомі на острові Одайба стане локацією для змагань з баскетболу 3×3 і спортивного скелелазіння.
Парк Юменосіма на березі Токійської затоки, що з’явився в Токіо на місці колишнього сміттєзвалища, прийме змагання зі стрільби з лука.
Парк Касай-Рінкай — ще одна зелена зона, побудована на рекультивованій території і відкрита в 1989 році, є другим за площею парком Токіо (після парку Мізумото). Тут знаходяться океанаріум і пташиний заповідник з Центром вивчення морських птахів, однак на Іграх парк стане місцем проведення змагань з веслування на каное.

Серед новозбудованих майданчиків у прибережному районі — Токійський центр водних видів спорту на 15 тис. місць, де проведуть змагання з плавання та хокейний стадіон Ой з такою ж місткістю, де проведуть турнір з хокею на траві.
Змагання з окремих видів спорту проведуть і в інших регіонах Японії. Наприклад, гонки з шосейного велоспорту відбудуться в парку Мусасінономорі в Тофу, на заході Токіо. Змагання з серфінгу пройдуть в 40 хвилинах їзди від Токіо на східному узбережжі країни. Чоловічий і жіночий марафони, а також змагання зі спортивної ходьби проведуть в Саппоро, розташованому за 800 км на північ від Токіо. Ігри з бейсболу та софтболу пройдуть у Фукусімі і Йокогамі.

А футбольні матчі відбудуться на стадіонах шести міст: це Токіо (два стадіони), Рифу (префектура Міягі), Сайтама (префектура Сайтама), Йокогама (префектура Канагава), Саппоро (префектура Хоккайдо), Ібаракі (префектура Ібаракі).