Марафонець, плавець-рекордсмен і друга ракетка світу. Найзнаменитіші спортсмени на Олімпіаді в Токіо
23 липня в японському Токіо стартує літня Олімпіада 2020, де виступатимуть кращі спортсмени світу. Багато-хто з них вже є олімпійськими чемпіонами і налаштовані покращити результат.
НВ розповідає про найяскравіших та найзнаменитіших учасників Олімпіади в Токіо.
Церемонія відкриття Олімпійських ігр в Токіо 23 липня 2021 — онлайн-трансляція
Наомі Осака

Друга ракетка світу 23-річна Наомі Осака — японська тенісистка, яка проживає в США. Вона народилася в Японії, її батько родом з Гаїті. Коли майбутній спортсменці було три роки, сім'я переїхала в США і тепер проживає у Флориді. Осака має два громадянства — японське і американське. І хоч вона проживає в Штатах, виступає під прапором Японії. У неї є старша сестра Марі, вона теж грає в теніс на професійному рівні.
У 2013 році Наомі Осака вперше зіграла в основній сітці турніру в рамках WTA-туру, а вже через три роки дебютувала в основних змаганнях серії Великого шолома — Відкритому чемпіонаті Австралії 2016 року. У цьому ж році вона вперше увійшла в топ-100 рейтингу WTA, а завершила його в топ-50.
У березні 2018 року Осака домоглася першого гучного успіху, завоювавши титул на прем'єр-турнірі вищої категорії в Індіан-Уеллсі. Відкритий чемпіонат США 2018 року також приніс їй приголомшливу удачу. У фіналі вона переграла в двох сетах американську тенісистку Серену Вільямс і стала першою чемпіонкою Великого шолома з Японії. Завдяки цьому Осака увірвалася в першу десятку рейтингу, зайнявши 7 місце.
На Відкритому чемпіонаті Австралії 2019 тенісистка зуміла перемогти і завоювати титул на другому Великому шоломі поспіль. У фіналі вона виявилася сильніше чеської спортсменки Петри Квітової і отримала звання першої ракетки світу. На вершині рейтингу Осака протрималася 21 тиждень, потім зайнявши друге місце.
У вересні 2020 року, після затяжної паузи через пандемію COVID-19, Осака перемогла на Відкритому чемпіонаті США.
Через півроку, перед стартом Відкритого чемпіонату Австралії, Наомі дійшла до півфіналу на турнірі WTA-500 Gippsland Trophy, після чого відмовилася від подальшого продовження боротьби за титул.
Таке рішення було продиктовано бажанням спортсменки захистити своє психічне здоров’я. Тоді Осака заявила, що публікації в пресі погіршили її депресію. Спонсори, в тому числі Nike і TAG Heuer, підтримали тенісистку в її рішенні.
Осака також виступала за расову справедливість. На Відкритому чемпіонаті США 2020 року на ній були маски для обличчя з іменами чорношкірих жертв війни та расового насильства.
На Олімпіаді 2020 вона виступає в складі збірної Японії.
Наомі Осака — найбільш високооплачувана спортсменка в світі за версією Forbes. За минулий рік вона заробила 60 млн доларів, 55 млн доларів з яких — доходи від реклами.

Тенісистка зустрічається з американським репером Кордом (YBN Cordae). Вони познайомилися в 2019 році. На той момент він не знав, хто така Осака і не цікавився великим тенісом. Сьогодні він її найбільший шанувальник.
Косуке Хагіно

26-річний Косуке Хагіно — японський плавець, олімпійський чемпіон 2016 року у дистанції 400 м комплексним плаванням, чемпіон світу в 25-метрових басейнах і багаторазовий переможець Азіатських ігор.
Хагіно утримує азіатські рекорди в індивідуальній комплексній дистанції на 200 і 400 м (довга дистанція), на дистанції 100 м і 200 м (коротка дистанція).
Олімпійські ігри 2020 в Токіо стануть вже третіми для знаменитого плавця.
Хагіно зробив прорив на Олімпійських іграх 2012 в Лондоні. Він прийшов першим в індивідуальному комплексному забігу на 400 м з новим азійським рекордом 4:10.01, а потім виграв свою першу бронзу і знову знизив свій особистий азійський рекорд до 4:08.94.
В рамках участі в Чемпіонаті світу Хагіно пройшов кваліфікацію для участі в усіх видах змагань, включаючи дистанцію 200 м вільним стилем, 400 м вільним стилем, 100 м на спині, 200 м на спині, 200 м індивідуальною комплексною гімнастикою і індивідуальною комплексною дистанцією 400 м. У своєму першому забігу на 400 м вільним стилем Хагіно виграв срібло, встановивши новий рекорд з показником в 3:44,82.
Хагіно заробив медалі в п’яти з шести своїх змагань, серед яких — дві золоті і три срібні.
На Азійських іграх 2014 Хагіно показав результат в чотири золотих, одну срібну і три бронзові медалі.
Олімпійські ігри 2016 в Ріо-де-Жанейро вдруге поспіль стали успішними для спортсмена і принесли йому золото в індивідуальному комплексному плаванні на 400 м. На цих змаганнях він побив свій власний азійський рекорд по часу. З Олімпіади плавець також привіз срібло в індивідуальній дистанції на 200 м і бронзу в естафеті 4×200 м вільним стилем.
Лаура Кенні

Лаура Кенні - найуспішніша олімпійська чемпіонка Великої Британії і найтитулованіша трекова велогонщиця-олімпієць.
Майбутня зіркова спортсменка народилася передчасно і мала проблеми з легенями, пізніше їй поставили діагноз астма. Спортом вона почала займатися в ранньому віці для підтримки здоров’я, до 29-ти років це захоплення привело її до значних результатів.
Зараз Кенні - чотириразова олімпійська чемпіонка, 12-тикратна чемпіонка світу і десятикратна чемпіонка Європи, а також командор ордена Британської імперії (CBE).
Перших великих успіхів на Олімпіаді вона домоглася в 2012 році в Лондоні, вигравши золото в жіночому командному переслідуванні і жіночому омніумі.
На Олімпійських іграх в Ріо-де-Жанейро їй підкорилися дві дисципліни: командна гонка переслідування і омніум.
У цьому ж році група хакерів Fancy Bears опублікувала документи про використання спортсменами заборонених речовин в терапевтичних цілях. У повідомленні говориться, що згідно з даними системи ADAMS, яку використовує Всесвітнє антидопінгове агентство (WADA), застосування допінгу було дозволено Лаурі Кенні. Їй було прописано сальметерол і сальбутамол.
У 2020 році велогонщиця отримала дві травми, після чого планувала піти з великого спорту і не брати участь в Олімпіаді в Токіо. Але Олімпійські ігри перенесли на рік, тепер Кенні представляє збірну Британії.
Лаура Кенні одружена з шестиразовим олімпійським чемпіоном з велоспорту на треку Джейсоном Кенні. Пара живе недалеко від Манчестера. Вони одружилися в 2016 році, а через рік у них народився син Альберт Луї Кенні.
Дайна Ешер-Сміт

Дайна Ешер-Сміт — 25-річна британська легкоатлетка, яка спеціалізується на бігу на короткі дистанції.
За всю спортивну кар'єру у легкоатлетки був тільки один тренер. У 2019 він отримав звання тренер року на церемонії вручення нагороди BBC Sports Personality of the Year. Це сталося після того, як він допоміг Ешер-Сміт завоювати титул чемпіона світу на 200 метрів в Досі.
У 16 років молода легкоатлетка перемогла в Іграх Співдружності в бігу на 200 метрів і в естафеті 4×100 метрів. Виступала на чемпіонаті світу серед юніорів 2012 року, на якому зайняла 7-е місце в бігу на 200 метрів.
Уже через п’ять років вона виграла золото на дистанції 200 метрів з результатом 22,37 на Чемпіонаті Європи, а також стала другою в естафеті 4×100 м у складі збірної Великої Британії.
На Олімпійських іграх 2016 року легкоатлетка завоювала бронзу в естафеті 4×100 м у складі збірної Великої Британії.
На чемпіонаті Європи 2018 року в Берліні Ешер-Сміт відвезла додому золото на дистанціях 100 і 200 метрів, а також в естафеті 4×100 м. При цьому на всіх трьох дистанціях були встановлені нові рекорди Великої Британії.
Ешер-Сміт цікавиться не тільки спортивною кар'єрою. Вона написала дисертацію з історії джазової музики, поступивши в Королівський коледж Лондона.
У 2018 році легкоатлетка поміняла бігову доріжку на подіум на Тижні моди в Парижі. Вона почала свою модельну кар'єру з показу Off-White. Зараз знаменита спортсменка нерідко знімається в рекламних кампаніях.
Сімона Байлс

24-річна американська гімнастка Сімона Байлс — чотириразова олімпійська чемпіонка 2016 року і 19-разова чемпіонка світу. Вона стала першою в історії афроамериканкою-чемпіонкою світу з гімнастики в абсолютній першості.
Мати спортсменки родом з Белізу, а сама гімнастка називає цю країну своєю другою батьківщиною. У неї є рідна сестра, яка теж займається гімнастикою.
Сімона Байлс в спорті з шести років, на дорослому рівні дебютувала в 2013 році.
На Олімпійських іграх 2016 в Ріо гімнастка виграла п’ять медалей з шести можливих: Байлс не зуміла відібратися у фінал тільки на брусах, але виграла золото в абсолютній і командній першості, а також у вільних вправах і опорному стрибку. На колоді вона стала бронзовим призером.
Після тріумфу в Ріо їй довірили нести прапор США на церемонії закриття Олімпійських ігор.
У серпні 2016 року, за даними хакерської групи Fancy Bears, спортсменка здала позитивний тест на метилфенидат (психостимулятор). При цьому вона не порушила антидопінгові правила, так як в історії хвороби спортсменки було зазначено дозвіл на застосування цих препаратів в боротьбі з синдромом дефіциту уваги і гіперактивності. Сама Байлс написала в своєму в Twitter, що ні соромиться застосування ліків, які допомогли їй подолати труднощі концентрації уваги.
На національному чемпіонаті США 2018 року вона стала першою гімнасткою майже за 25 років, якій вдалося виграти всі п’ять видів спорту.
У 2019 році Байлс виграла п’ять медалей на національному чемпіонаті США, чотири з яких були золотими.
На турнірі US Classic 2021 року вона стала першою гімнасткою, яка приземлилася в найскладнішому стрибку в цьому виді спорту — подвійному стрибку Юрченка.
За загальною кількістю нагород з Олімпійських ігор і чемпіонатів світу спортсменка посідає друге місце в історії спортивної гімнастики.
У 2018 році Байлс стала однією з гімнасток збірної США, яка публічно заявила, що її згвалтував колишній лікар збірної Ларрі Нассар. Вона не була присутня на судових слуханнях, аргументувавши це тим, що емоційно була неготова зустрітися зі своїм кривдником.
Нассара засудили на 175 років за розбещення гімнасток.
З серпня минулого року Байлс перебуває у відносинах з професійним гравцем в американський футбол Джонатаном Оуенсом.
Еліуд Кіпчоґе

Чинний олімпійський чемпіон з марафонського бігу і рекордсмен світу Еліуд Кіпчоґе планує боротися за золото на Олімпіаді в Токіо.
36-річний кенієць народився в невеликому селі. Він ріс в сім'ї без батька і був наймолодшим з п’ятьох дітей. Бігом майбутній олімпієць захопився з раннього дитинства. У 16 років Кіпчоґе зустрів свого майбутнього тренера Патріка Санга, срібного призера Олімпійських ігор 1992 року і двох чемпіонатів світу.
У 2003 році, після старанних тренувань, Кіпчоґе здобув свою першу велику перемогу на чемпіонаті світу з кросу ІААФ. Він виграв золото в молодіжній категорії і поставив новий світовий рекорд на дистанції 5000 метрів.
На Олімпійських іграх в Афінах у 2004 році він завоював бронзу, а через чотири роки в Пекіні - срібло. На Олімпіаду в Лондоні в 2012 році бігун не зміг відібратися і вирішив перейти в марафони. Перше олімпійське золото на Іграх 2016 в Ріо Кіпчоґе принесла саме ця дистанція, тоді він показав час 2:08:44.
На рахунку кенійця Гамбурзький, Берлінський, Роттердамський, Чиказький і Лондонський марафони. На останньому він був переможцем чотири рази.
16 вересня 2018 року Кіпчоґе встановив офіційний світовий рекорд на Берлінському марафоні, подолавши марафонську дистанцію за 2 години 1 хвилину 39 секунд.
Через рік, в рамках приватного проекту Ineos 1:59 Challenge, кенієць пробіг марафон у Відні з результатом 1:59.40. Оскільки даний забіг не є відкритим змаганням, а Кіпчоґе супроводжували пейсмейкери, які постійно змінювалися, результат не зареєстрували як новий офіційний світовий рекорд.
Кіпчоґе одружений, у нього троє дітей. Зараз титулований марафонець живе в Ельдореті на заході Кенії.
Японія в четвертий раз приймає Олімпійські ігри. Українська збірна буде представлена в 29 дисциплінах на Іграх в Токіо.